Doporučení ŠPZ
Doporučení školského poradenského zařízení (ŠPZ, obvykle PPP nebo SPC) obsahující podpůrná opatření pro nezbytné úpravy přijímacího řízení, jde-li o uchazeče se speciálními vzdělávacími potřebami.Zajištění tohoto doporučení řeší rodiče, nikoliv základní škola. Dokument je nutné dodat v originále, o další stejnopis mohou rodiče požádat ŠPZ, nebo lze k přihlášce dodat ověřenou kopii.
Kdo, co a jak u přijímaček?
Úpravu podmínek uchazečům se speciálními vzdělávacími potřebami na střední škole opět řeší vyhláška.Povinnosti SŠ
- Ředitel školy upraví uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami podmínky v přijímacím řízení podle doporučení školského poradenského zařízení.
- Ředitel školy ve spolupráci s Centrem upraví uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami zkušební dokumentaci jednotné zkoušky podle doporučení školského poradenského zařízení.
- Pro uchazeče, u nichž z doporučení školského poradenského zařízení vyplývá požadavek na zvětšení písma nebo u nichž je doporučeno pro uzpůsobení podmínek zkoušky využití počítače, poskytne Centrum řediteli školy testový sešit v otevřeném formátu bezprostředně před konáním zkoušky. Za úpravu testového sešitu odpovídá ředitel školy.
- Pro uchazeče se zrakovým postižením, u nichž z doporučení školského poradenského zařízení vyplývá požadavek na zadání v Braillově písmu, připraví Centrum testový sešit v Braillově písmu.
Lékařský posudek
K přihlášce na SŠ může být požadován také lékařský posudek. Posudek od lékaře ovšem není nutné dodávat vždy. Záleží na typu školy a oboru, kam se uchazeč hlásí.Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání, pokud je podle nařízení vlády o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání předpokladem přijetí uchazeče ke vzdělávání splnění podmínek zdravotní způsobilosti uchazeče pro příslušný obor vzdělání. (Pozn.: Úplné znění ke dni 1. 9. 2017 je zpracováno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy pouze jako informativní materiál. Právně závazné znění vyplývá výhradně ze Sbírky zákonů).
Příklad: Lékařský posudek např. se nepožaduje pro obor Gymnázium, ale předkládá se u oboru Gymnázium se sportovní přípravou).
Lékařský posudek zpravidla stačí vyplnit jen v přihlášce. Pokud je posudkový závěr obsáhlejší, přikládá se jako příloha přihlášky. Přitom když se uchazeč hlásí v rámci jedné přihlášky k přijetí ve dvou různých oborech vzdělání (např. Obchodní akademie a Zdravotnický asistent), může lékařský posudek (posudkový závěr) obsahovat takové hodnocení zdravotní způsobilosti uchazeče, které zohlední jeho předpoklady pro každý z obou oborů vzdělání. K přihlášce pro dotčený obor vzdělání lze i v dalších kolech přijímacího řízení přiložit ověřenou kopii posudku, který vyjadřuje způsobilost vzdělávat se (nemusí být vystaven znovu).
Pravidla přijímání žáků s SPUCH nebo jinými vzdělávacími potřebami upravuje Vyhláška č. 353/2016 Sb. ze dne 24. října 2016 o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání.